Representanter fra Psykisk helse og rus Ytre Helgeland var onsdag i uke 25 på besøk på vakre Lovund i Lurøy kommune for å sluttføre forberedelsene for opprettelsen av et e-helserom etter initiativ fra Lurøy kommune og Vigner Olaisen AS. Der møtte de sykepleier Patricia McLean, som vil være tilbudets ansikt utad, og som vil ta imot og vise brukere av tilbudet til rommet hvor digitalt utstyr er plassert og klart til bruk.
Poliklinisk behandling innen psykisk helse og rus
Da dette så langt er et pilotprosjekt, så vil tilbudet kun gjelde pasienter som går til behandling til poliklinikkene innen psykisk helse og rus i Sandnessjøen. Planlagt oppstart er 1.september, og tilbudet vil inngå i en kombinasjon av oppmøte i poliklinikk og videokonsultasjoner. Alt etter avtale med behandler.
Somatisk helsetilbud
Prosjektet, som følger opp nasjonale føringer om lik tilgang til helsetjenester, vil fri pasienten fra lange reisedager og fravær fra jobb og familie. Dersom Helgelandssykehuset lykkes i dette pilotprosjektet, vil tjenesten etter hvert også kunne inngå i deler av pasientens somatiske (fysiske) helsetilbud.
Åpningstidene vil i første omgang være mandager fra klokken 09.00-12.00, og onsdager fra klokken 12.00-15.00.