Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Vrikket ankel eller tråkket over

Ankelforstuvning, råd og øvelser

Leddbåndskader i ankelen er en av de hyppigste skadene ved sports- og fritidsaktiviteter. Man kan skade forskjellige båndstrukturer, men i 85 % av tilfellene er det ett eller flere bånd på yttersiden av ankelen som blir skadet.

Dersom du har forstua ankelen, blir han vond og hoven. Det kan vere vanskeleg å gå, men dei fleste blir heldigvis raskt bra att.

Les mer på helsenorge.no

Under

Når du har forstuet ankelen, kan riktig førstehjelp redusere skaden og tiden det tar før den blir bra igjen.

RICE-prinsippet benyttes

  • R – Rest
  • I – Ice
  • C – Compression
  • E – Elevation

R: Skadestedet bør få ro de første 48 timene etter skaden. Bruk gjerne krykker.

I: Skadestedet bør kjøles ned for å hindre ytterligere blødninger og hevelse. Bruk kuldepakning, kaldt vann eller lignende i 20 minutter hver 3-4 time de 20 første dagene. Deretter vurderer du hvor ofte etter hvor hovent det er.

C: Kompresjon av skadestedet er viktig for å redusere hevelse og blødning. Bruk et elastisk bind. Begynn surringen langt fremme på forfoten og fortsett videre over ankelen.

E: Elevasjon av skadestedet betyr at du bør legge beinet opp over hjertehøyde. Dette reduserer også hevelse.

Medikamenter

Legen kan gi betennelsesdempende medikamenter ved behov.

Mistanke om brudd?

Ved mistanke om brudd bør du ta en røntgenundersøkelse.

Etter

Det meste av blødningene gir seg etter 48 timer, og da er det første målet er å få tilbake normal og smertefri bevegelighet, og å bli kvitt hevelsen.

Gode råd

Beveg foten mye opp og ned, og trå på benet det du klarer. Legg vekt på å gå normalt med bøy og strekk i ankelleddet.

Ergometersykkel er et godt hjelpemiddel. Plasser foten slik at du kan overdrive ankelbevegelsen under syklingen.

Sportstape og ortose (støtteskinne/bandasje)  bidrar til at du føler deg tryggere når du går. Dette hjelper deg å komme raskere tilbake til vanlig aktivitet og forebygge ny skade.

Trening på balansebrett er effektivt for å trene opp stabiliteten i ankelleddet. Du kan vanligvis starte en til tre uker etter skaden. Stå på ett bein på balansebrettet, eller bruk annet ustabilt underlag. Tren 10 minutter fem ganger per uke i 10 uker.

Hvor lang tid tar det før ankelen blir bra igjen?

Tiden det tar før ankelen blir bra avhenger av omfanget av skaden og hvilket aktivitetsnivå du skal tilbake til.
Etter en båndskade tar det fem til seks uker før arrvev er etablert, men det kan ta opptil et halvt år før ankelen er helt bra.
Faren for å tråkke over på nytt er økt de første 12 månedene etter den første skaden. Du bør derfor bruke en ortose eller teipe ankelen ved idrett eller større fysiske aktiviteter en god stund etter skaden.
Hvis du skader deg på nytt kort tid etter første skade, blir den nye skaden sannsynligvis større.

Sykemelding

Om du har behov for sykemelding avhenger av hvilken type arbeid du har og om hvor raskt ankelen blir bra med tanke på hevelse, smerter, bevegelighet og belastning.

Ortose eller sportsteip

Ortose får du kjøpt i butikker for medisinsk utstyr. Teipruller får du kjøpt på apoteket.

Behov for fysioterapi?

Dersom du trenger hjelp med å teipe ankelen og råd om videre opptrening kan en fysioterapeut hjelpe.

Kontakt

  • Kontakt Kirurgisk poliklinikk, Mo i Rana

    Helgelandssykehuset Mo i Rana

    Sjøgata 36
    8613 Mo i Rana
    Helgelandssykehuset Mo i Rana ligger på Selfors. De fleste skal møte opp i ekspedisjonen i hovedinngangen, se innkallingsbrevet ditt for oppmøtested. For timeavtaler kan de fleste sjekke inn og betale på automat i hovedinngangen.
    Åpningstider Felles ekspedisjon
    • I dag STENGT
    • Mandag 07:30 - 15:30
    • Tirsdag 07:30 - 15:30
    • Onsdag 07:30 - 15:30
    • Torsdag 07:30 - 15:30
    • Fredag 07:30 - 15:30
    • Lørdag STENGT
    • Søndag STENGT
  • Kontakt Kirurgisk poliklinikk, Mosjøen
    En bygning med parkeringsplass og snø på bakken

    Helgelandssykehuset Mosjøen

    Vefsnvn 25/27

    8650 Mosjøen

    Transport

    ​Ved sykehuset er det to parkeringsområder. Parkering ved begge er gratis.

    Reiser du til eller fra offentlig godkjent behandling, har du rett til å få dekket nødvendige utgifter til reise. Vi har også egen buss, Helseekspressen, som går fra Brønnøysund til Mo i Rana via Sandnessjøen og Mosjøen, tur/retur. Bussen er bemannet med helsepersonell og kjører hver ukedag.​

    Ring 05515 for å bestille plass på Helseekspressen

    Les mer om pasientreiser på Helgeland

    Praktisk informasjon

    ​Besøkstider på sengeposter: 14.00 - 15.00 og 19.00 - 20.00 - alle dager.  

    Kantina har et godt utvalg av påsmurt mat, salatbar og varmretter. I tillegg selges kioskvarer. 

    Les mer om kantina her.

    Gjestenettet heter HN-gjest, og krever ingen passord.

    ​Sykehuset har portør for de som trenger assistanse for å komme seg til avdelingene. Rullestoler er å finne ved hovedinngangen.

    ​Se Kontakt oss nederst på siden.

    Mobiltelefon kan benyttes på de fleste avdelinger i sykehuset med unntak av på røntgenavdelingen og andre avdelinger med mye sensitivt utstyr. Se merking.

    Teleslynge er tilgjengelig ved behov.

  • Kontakt Kirurgisk og gynekologisk poliklinikk, Sandnessjøen
    En bygning med rødt tak

    Helgelandssykehuset Sandnessjøen

    Prestmarkvn. 1

    8800 Sandnessjøen

    Transport

    Parkeringsplass ved sykehuset har avgiftsparkering.

    Reiser du til eller fra offentlig godkjent behandling, har du rett til å få dekket nødvendige utgifter til reise. Vi har også egen buss, Helseekspressen, som går fra Brønnøysund til Mo i Rana via Sandnessjøen og Mosjøen, tur/retur. Bussen er bemannet med helsepersonell og kjører hver ukedag.​

    Ring 05515 for å bestille plass på Helseekspressen

    Les mer om pasientreiser på Helgeland

    Praktisk informasjon

    ​Besøkstid på sengeposter: 14.00 - 15.00 og 19.00 - 20.00 - alle dager.

    Kantina​​ er på plan 2, og har alltid et godt utvalg, med varm lunsj og middag.

    Her finner du mer informasjon om kantina i Sandnessjøen.

    ​Sykehuset har portør for de som trenger assistanse for å komme seg til avdelingene. Rullestoler er å finne ved hovedinngangen.

    Gjestenettet heter HN-gjest, og krever ingen passord.

    ​Se Kontakt oss nederst på siden.

    Overnatting for pårørende av alvorlig syke.  

    Huset er en eldre enebolig som er totalrenovert.  Huset har 4 doble soverom samt kjøkken, stuer, bad og garderober.  Prisen for leie er  kr. 300.- pr rom pr natt.  Bruken av huset er basert på «selvbetjening».

    Pårørendehuset drives av en egen stiftelse.  Det er satt kriterier for hvem som får tilbud om overnatting. Ta kontakt med sengeposten hvis du har behov for overnatting. 

    Mobiltelefon kan benyttes på de fleste avdelinger i sykehuset med unntak av på røntgenavdelingen og andre avdelinger med mye sensitivt utstyr. Se merking.

    Teleslynge er tilgjengelig ved behov.