Før du kommer til avtale for utredning i HABU bør du tenke gjennom, og gjerne notere, det du synes er aktuelt om barnets utvikling og funksjon når det gjelder:
- bevegelse/motorikk (krabbe, sitte, gå og bruke hendene)
- lek
- dagliglivets aktiviteter – slik som forflytning, spising og påkledning
- tidligere sykdommer
Tenk gjennom i hvilken rekkefølge utviklingen har skjedd og når barnet mestret den enkelte ferdighet.
Det er ønskelig at to voksne følger til avtalen. Dersom det er andre enn foresatte som følger barnet eller ungdommen, må dette være personer som kjenner ham eller henne godt.
Dersom barnet eller ungdommen har hjelpemidler som er i jevnlig bruk, så ta dem med til avtalen i HABU. Dette kan være hjelpemidler for forflytning, kommunikasjon eller annet.
Undersøkelse hos lege og fysioterapeut kan innebære at barnet er mest mulig avkledd. Det kan derfor være fint å ta med for eksempel en shorts og en ermeløs trøye.