Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Lårhalsbrudd eller lårbensbrudd - øvelser, Mo i Rana

Pasienter som er operert for lårhals- eller lårbensbrudd, bør komme i gang med opptrening allerede  dagen etter operasjonen.

Før

Vanligvis vil du kunne bevege den opererte hoften fritt, og du kan vanligvis belaste til smertegrensen. Du får beskjed om hvilke retningslinjer som gjelder for deg.

Trappegang

Oppover: «friskt» ben først opp.

Nedover: Operert ben og krykker først ned.

Under

Øvelsene nedenfor vil gi økt sirkulasjon og gradvis mer bevegelighet og styrke i det opererte benet. Start gjerne med 5–10 repetisjoner av hver øvelse tre ganger, og gjenta dette tre ganger daglig. Reduser antall øvelser/ repetisjoner hvis du får mye smerter og/eller økt hevelse.

Øvelse 1


Bøy og strekk ankelleddene.

Øvelse 2


Stram lårmusklene slik at knehasene presses ned mot underlaget. Knip samtidig med setemusklene. Hold spenningen i noen sekunder og slipp.

Øvelse 3


Bøy operert hofte og kne. La hælen skli langs underlaget.

Øvelse 4


Skyv benet sideveis ut og inn langs underlaget med utstrakt kne.

Øvelse 5


Bøy det opererte beinet.

Øvelse 6

Strekk operert ben bakover med rett kne. Hold overkroppen rett.

Øvelse 7

Før operert ben ut til siden. Tærne peker rett fram.

Øvelse 8


Tåhev. Prøv å stå med lik tyngde på hvert ben.

Øvelse 9


Knebøy. Prøv å stå med lik tyngde på hvert ben. Her kan du for eksempel reise deg opp og ned fra en stol.

Alle foto: Sykehuset Østfold

Etter

  • Fortsett å være i daglig og regelmessig aktivitet.
  • Bruk krykke eller annen ganghjelpemiddel i 6 uker, og utover det så lenge du halter. 
  • Bruker du én krykke i fortsettelsen, holder du denne i hånden på den friske siden.
Sist faglig oppdatert 29.03.2022

Kontakt

Helgelandssykehuset Mo i Rana Kirurgisk sengepost, Mo i Rana

Kontakt Kirurgisk sengepost, Mo i Rana

Besøkstider kirurgisk sengepost Mo i Rana

  • I dag
    • 14:00 - 15:00
    • 18:00 - 19:00
En bygning med mange vinduer

Helgelandssykehuset Mo i Rana

Sjøforsgata 36

8613 Mo i Rana

Transport

Foran hovedinngangen må det betales parkeringsavgift på dagtid. Du kan betale med mobiltelefon eller kort.

Du kan ellers parkere gratis på sykehusets område på anviste parkeringsplasser. Pasienter og besøkende som parkerer utenom anviste plasser kan få parkeringsbot.

Reiser du til eller fra offentlig godkjent behandling, har du rett til å få dekket nødvendige utgifter til reise. Vi har også egen buss, Helseekspressen, som går fra Brønnøysund til Mo i Rana via Sandnessjøen og Mosjøen, tur/retur. Bussen er bemannet med helsepersonell og kjører hver ukedag.​

Ring 05515 for å bestille plass på Helseekspressen

Les mer om pasientreiser på Helgeland

Praktisk informasjon

​Besøkstid på sengeposter: 14.00 - 15.00 og 18.00 - 19.00 - alle dager.

OBS: Medisinsk sengepost Mo i Rana har egne visittider. Disse er 13.00 - 14.00 og 18.00 - 19.00.

Gjestenettet heter HN-gjest, og krever ingen passord.

Kantina ligger i underetasjen på sykehuset. Ta heisen eller bruk trappa som ligger et par meter unna heisen.

Mer informasjon om kantina i Mo i Rana finner du her.

​Sykehuset har portør for de som trenger assistanse for å komme seg til avdelingene. Rullestoler er å finne ved hovedinngangen.

​Se Kontakt oss nederst på siden.

Mobiltelefon kan benyttes på de fleste avdelinger i sykehuset med unntak av på røntgenavdelingen og andre avdelinger med mye sensitivt utstyr. Se merking.

Teleslynge er tilgjengelig ved behov.