Tid og sted
Når
- 29. apr. 2025, 14:15 - 15:00
Type arrangement
Arrangør
Teams-link kommer!
Et godt råd for alle som sikter mot en toppstilling innen forskning, og da i særdeleshet innen akademia, er fortløpende oppdatering av akademiske og eventuelt også pedagogiske CV (dersom dette er to forskjellige CVer). Det store spørsmålet er uansett hva som skal være med i en akademisk CV.
En god akademisk CV skal dokumentere personens meritter. Også det vi kan kalle mikromeritter. Er det da slik at alt skal være med i en CV? Tja, «Bottom line» er at en akademisk CV skal inneholde dokumentasjon av forskning, undervisning, formidling og administrativ virksomhet. En akademisk CV er også en sjekkliste, både for søker og potensielle evaluatorer.
Alle som søker om forskningsmidler til Helse Nord eller Norges forskningsråd må fylle ut en 4-siders CV. Denne CV’n er bedre enn den man finner på sider om CV utforming på Internett, men for de fleste søkere så er ikke den tilstrekkelig for å kunne dokumenter bredden i søkerens kvalifikasjoner. Men en god CV må fylles med meritterende aktiviteter. Det er ikke alt som gir akademisk kreditt. Kristian Gundersen, professor i biologi ved Universitetet i Oslo, mener CV-skrivingen har gått for langt. Han uttalte til Khrono.no at:
«Vi har også fått en hel industri knyttet til teknikaliteter rundt å skrive søknader. Det minner litt om CV kurs der man ikke lærer å styrke sitt CV, men å skrive det bedre, en virksomhet som åpenbart er uten samfunnsøkonomisk verdi.»
Gundersen har bare delvis rett. Dette foredraget omhandler hva som bør tas med i en CV av det som man allerede har gjennomført, men som ikke blir vektlagt i en bedømmelse, ganske enkelt fordi den er ukjent for komiteen. Foredraget omhandler tips til hva som bør være med i en akademisk CV.
___________________________________________________________
Foreleser er professor Gunnar Hartvigsen som gjennom flere tiår har forsket, undervist og jobbet med prosjekter innenfor telemedisin og e-helse ved Universitet i Tromsø og Universitetssykehuset Nord-Norge. I 2023 begynte han å jobbe i Helgelandssykehuset i en 20 prosents stilling.